VİDANJÖR HİZMETLERİ BİLGİLERİ

VİDANJÖR / VİDANJÖRLÜ ARAÇ NEDİR ?

Vidanjör, üzerinde vakum sistemi yer alan ve bu sistem sayesinde genellikle evsel ve endüstriyel nitelikli atık suları üzerinde yer alan tanka dolduran araçtır.

Vidanjörler, yoğunluklu olarak, atıksu altyapı sisteminin kurulmadığı yerleşim yerleri ve sanayi bölgelerinde kullanılmaktadır.

Bilinen ve genellikle rastlanılan kullanım amaçları dışında özellikle atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi ve devreye alınması aşamalarında aşılama çamurlarının transferinde, atıksu arıtma tesisi tanklarının temizliğinde sıklıkla kullanılırlar.

VİDANJÖR NASIL ÇALIŞIR ?

Emme borusu yardımıyla sıvı ile temasa geçirilmesi ardından Santrifuj Pompanın emiş gücüyle tanklarını doldururlar.

VİDANJÖR EKİPMANLARI NELERDİR ?

Vidanjörler, emme borusu, emişi sağlayan Santrifuj Pompa ve atıkları kısa süreliğine depolamaya yarayan tanklardan oluşur.

VİDANJÖR NERELERDE KULLANILIR ?

Vidanjörler, yoğunluklu olarak, atıksu altyapı sisteminin kurulmadığı yerleşim yerleri ve sanayi bölgelerinde kullanılmaktadır.

Santrifuj Pompa sayesinde emiş sağlayarak Şehirlerin kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklığı giderir. Kırsal alanlarda ise Santrifuj Pompa yardımıyla foseptik kuyularını boşaltma işleminde kullanılırlar.

VİDANJÖRLER NE AMAÇLA KULLANILIR ?

Vidanjör öncelikle bir araç olduğunu söyleyelim bilmeyenler için, vidanjör araçlarıyla kanalizasyonların temizleneme işlemleri yapılabilir, kanalizasyon açıldıktan sonra kanalizasyon içinde oluşan suyun çekimini yine vidanjör araçları yapmaktadır. Vidanjör araçları ayrıca arkalarında bulunan depolar sayesinde kimsayal atıklarıda depolayıp gerekli yerlere götürmeye yararlar, fabrikadan veya kimyevi işlerle uğraşan iş yerlerinden çıkan kimyasal atıkları da yine vidanjör araçları yardımı ile nakliyesi yapılmaktadır. Vidanjör araçları genellikle kanal, kanalizasyon temizliğinde ve foseptik kuyularında çok kullanılmaktadır, foseptikte oluşan tıkanıkları küçük boyutta ise şayet kendiniz temizleyebilir ve tıkanıklığı giderebilirsiniz ama tıkanıklık büyük boyutlarda ise bir vidanjör aracına ihtiyacınız var demektir.

Foseptik kuyularının tıkanma nedenlerinin başında foseptiğe kaçırılan plastik maddelerdir, plastik maddeler genellikle suda özellikle lağım suyunda erimeyeceği için bir süre sonra bu plastiklerden dolayı tıkanıklıklar meydana gelmektedir, açılabilmesi içinde kuvvetli bir basınç uygulanması lazımdır ki bu basınç uygulamasını vidanjör araçları yapabilmektedir.

VİDANJÖRLER KULLANIM ALANLARI NELERDİR ?

Vidanjör araçları genellikle kanal ve kanalizasyon tıkanmaları, foseptik kuyularının özellikle tıkanması sonucunda ihtiyaç duyulur.

Vidanjör ayrıca fabrika atıkları veya iş yerlerindeki kimyasal ve evsel atık ürünlerinin temizliği içinde kullanılır, bunlar örneğin plastik fabrikalarının veya kimyevi işlemlerle üretim yapan fabrikaların atıklarının temizliği başta gelmektedir.

Diğer yandan iş yerinizde yemek veya evinizden çıkabilecek evsel atıklarında temizlik işlemlerini vidanjör hizmeti sağlayan firmalar yapmaktadır.

× Destek Hattı